Menu Zamknij

Niska czułość mikrofonu w Windows 10 – rozwiązanie

W dobie pandemii, coraz częściej prowadzimy konferencje online, wideo-rozmowy czy uczestniczymy w zajęciach zdalnych. Jak wiadomo, żeby w pełni korzystać z tych możliwości, niezbędny jest nam komputer z dostępem do Internetu, a także mikrofon i słuchawki lub głośniki. W dzisiejszym wpisie, skupię się na jakości pracy i czułość mikrofonu, której rezultatem jest lepsze zrozumienie, tego co mówimy, przez naszych rozmówców.

Szczególnie w laptopach marki HP, spotkałem się z problemami niskiej czułości mikrofonu, co prowadziło do kiepskiej jakości rozmów online. W jednym z przypadków, osoba siedząca na wprost ekranu laptopa była dobrze słyszana, a osoby siedzące obok – już nie.

Jak to naprawić?

Zwiększanie czułości mikrofonu w laptopie

Na początek warto zweryfikować ustawiania mikrofonu. W tym celu przejdź do Panelu Sterownia. Możesz to zrobić klikając win + R na klawiaturze i w nowym okienku wpisać „control” i kliknąć Enter.

Okno uruchamiania.

Panel sterowania możesz również otworzyć klikając „lupkę” (zaraz obok przycisku Start) i wpisując „Panel sterowania”.

W Panelu sterownia wybierz „Dźwięk„, a w nowo otwartym oknie przejdź do zakładki „Nagrywanie„. Następnie wybierz „Microphone array” i kliknij „Właściwości„.

Zwiększanie czułości mikrofonu
Okno systemowe „Dźwięk”

W nowo otwartym okienku przejdź na zakładkę „Poziomy” i pierwszy od góry suwak przesuń „na maxa”. Nim ustawiamy czułość mikrofonu. Zastosuj i przetestuj mikrofon. Jeżeli nadal będzie słabo zbierał, przesuń drugi suwak o 10 dB w górę i ponownie przeprowadź test. Nie ustawiaj drugiego suwaka od razu na maksymalną wartość, ponieważ zwiększenie tego poziomu sprawia, że mikrofon będzie wyłapywał więcej szumów.

Jako ostatni etap poprawki ustawień mikrofonu warto jeszcze wyłączyć dodatkowe efekty dźwiękowe. W moich testach okazało się, że to one m.in. istotnie ograniczają możliwości mikrofonu. Ich celem jest poprawienie jakości rozmów, co de facto może być prawdą, ponieważ usuwanie szumów czy echa jest pożądaną funkcją. Jednak może to też sprawić, że nasz mikrofon będzie gorzej wychwytywał nasz głos.

W różnych modelach laptopów możesz znaleźć to ustawienie pod różnymi nazwami i w różnych miejscach 🙂 W przypadku testowym, efekty te zostały nazwane „ulepszeniami” audio i znajdowały się w zakładce „Zaawansowane„.

Wyłączanie ulepszeń audio.
Wyłączanie ulepszeń audio.

Aktualizacja sterowników, a czułość mikrofonu

Warto też przy okazji wykonać inne podstawowe czynności, które mogą mieć wpływ na czułość mikrofonu, tzn. od aktualizacji sterowników naszego komputera, ponieważ to może być przyczyną problemów. Wystarczy przejść na stronę wsparcia od producenta sprzętu, w przypadku HP będzie to: https://support.hp.com/us-en/drivers. Następnie należy postępować wg prostych kroków tj. wybrać rodzaj urządzenia, wpisać jego model i wyszukać intersujący nas sterownik.

Warto jednak upraszać sobie życie, dlatego można również skorzystać z rozwiązania zewnętrznego, które automatycznie wyszuka i zaktualizuje przestarzałe sterowniki w naszym systemie. Jednym z takich programów jest Driver Booster, którego możemy pobrać ze strony: https://www.iobit.com/pl/driver-booster.php

Po pobraniu aplikacji należy ją zainstalować. W pierwszym kroku instalacji polecam wybrać „Instalacja niestandardowa” i w kolejnych oknach nie zgadzać się na zainstalowanie dodatkowego oprogramowania, np.

Automatyczna aktualizacja sterowników
Pamiętaj, żeby odznaczyć instalację zbędnego oprogramowania.

Po zainstalowaniu aplikacji, możesz odkliknąć „Dowiedz się więcej online” i rozpocząć skanowanie laptopa w poszukiwaniu nowych wersji sterowników sprzętu. Nastąpienie kliknij „Aktualizuj teraz”, a po wgraniu najnowszych wersji driver’ów, uruchom ponownie komputer. Wynik takiego zabiegu będzie taki, że wszystkie sterowniki w Twoim komputerze będą w najnowszej wersji. Przetestuj działanie mikrofonu teraz.

Skanowanie w poszukiwaniu nowych sterowników
Ostatnie okno instalacji.
Wynik skanowania
Po skanowaniu kliknij „Aktualizuj teraz”

Inne przyczyny niskiej czułości mikrofonu

Jedną z innych przyczyn słabej czułości mikrofonu, było dodatkowe oprogramowanie HP zainstalowane przez producenta. Niestety nie pamiętam dokładnej nazwy, ale było to coś związanego z Zarządzaniem Audio. Jeżeli w/w działania u Ciebie nie pomogły, zostaw komentarz, a na pewno wspólnie poradzimy sobie z problemem.

Podsumowując, mam nadzieję, że teraz Twoje wideo rozmowy będą przebiegały bez najmniejszych zakłóceń 🙂

Mogą Cię też zainteresować:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments