Menu Zamknij

Przeniesienie bloga z Bloggera na WordPress bez utraty SEO

Przeniesienie bloga z Bloggera na WordPress? Przecież Blogger jest spoko. Spoko dla ludzi, którzy chcą niewielkim (darmowym) kosztem rozpocząć przygodę bycia blogerem. Być może chcesz się podzielić ze światem ciekawostkami na temat swojego kota – Blogger od Google to świetne miejsce na start.

Ale… no właśnie. Decydując się na poddanie się woli giganta jakim jest Google, musisz liczyć się z tym, że ma on pełną kontrolę nad „Twoimi” treściami. Dodatkowo możliwości optymalizacji czy modyfikacji szablonu i kodu bloga są bardzo ograniczone. Jednak jesteś tutaj więc wszystko już to wiesz, dlatego – przechodzimy do sedna.

Oto lista rzeczy, które opisuję w tym poradniku:
1. Cel naszych działań
2. Serwer, domena, WordPress
3. Eksport zawartości Bloggera
4. Import zawartości do WordPressa
5. Budowa permalinków
6. Przekierowania linków
7. Przeniesienie bloga – różne domeny?

Cel migracji z Bloggera do WordPressa

Zanim przejdziemy do całego procesu, warto przeanalizować co chcemy osiągnąć.

Zachowanie rankingu w Google i ruchu na stronie

Podstawowym wyzwaniem migracji jest zachowanie rankingu w Google i utrzymanie ilości wejść na podobnym poziomie jak przed przeniesieniem zawartości.

Ustawienie właściwych przekierowań z linków mobilnych

Blogger automatycznie dołącza do linków suffix ?m=1 jeżeli przeglądasz bloga z urządzenia mobilnego. WordPress nie stosuje takiego rozwiązania. Dlatego jeżeli w sieci (np. Google) istnieją linki do Twojego serwisu z ?m=1 to nawet jeżeli ustawimy właściwe permalinki, użytkownik klikający link mobilny zobaczy stronę błędu 404. Na szczęście jest sposób żeby temu zaradzić

Serwer i domena dla WordPress

UWAGA! Poniższy poradnik pisany jest przy założeniu, że masz już swoją domenę na której był pozycjonowany blog z Bloggera, jeżeli tak nie jest – proces może się różnić, a dodatkowo będzie trzeba utworzyć przekierowania z domeny blogspot.com do nowego adresu (patrz koniec artykułu).

Po pierwsze potrzebujesz serwer dla swojego nowego bloga. Jeżeli miałeś już niestandardową domenę na swoim blogu to czeka Cię jej przepięcie na nowy serwer WWW, który właśnie kupiłeś lub za chwilę kupisz.

W internecie istnieje wielu usługodawców, którzy za niewielkie pieniądze udostępnią Ci serwer z nielimitowanym transferem, bazami danych itp. Koszty potrafią się zaczynać od ok. 60 zł na rok, więc nie jest to kosmiczny wydatek 🙂

Instalacja WordPressa na serwerze sprowadza się do wrzucenia plików do właściwego folderu i prostej instalacji, wytłumaczonej krok po kroku.

Eksportujemy zawartość Bloggera

Zakładam, że masz już zainstalowanego i gotowego do działania WordPressa. Teraz musimy rozpocząć zapełnianie go treścią. Najpierw musisz wyeksportować z Bloggera wszystkie swoje posty. W tym celu:

 1. Przejdź do witryny Blogger
 2. Kliknij Ustawienia
 3. Następnie kliknij Inne
 4. Później wybierz Utwórz kopię zapasową zawartości
 5. Pobierz plik .xml z kopią wszystkich postów
Tworzenie kopii zapasowej Bloggera

Importujemy Bloggera do WordPressa

Po zapisaniu pliku .xml z Bloggera na komputerze, zaloguj się w panelu WordPressa i przejdź do zakładki Narzędzia >> Import

Na szczycie listy zobaczysz dodatek Blogger – zainstaluj tę wtyczkę i uruchom ją. Jej obsługa jest banalnie prosta więc na pewno sobie poradzisz 😉

Permalink jest to indywidualny odnośnik do wpisu na Twoim blogu.

Migrując z Bloggera do WordPressa należy ustawić linki w identycznym formacie jak na Bloggerze, inaczej odwiedzający będą widzieć strony błędów zamiast oczekiwanej treści.

W panelu administracyjnym kliknij Ustawienia >> Bezpośrednie odnośniki
Zaznacz Własny format i wprowadź poniższy tekst:

/%year%/%monthnum%/%postname%.html
Permalinki ustawienia

Powyższy zabieg sprawi, że odnośniki będą podobne, jednak nie jednakowe. Dlatego należy doprowadzić do tego, żeby struktura linków była identyczna.

Aby tego dokonać stwórz na komputerze plik url.php i otwórz go w notatniku, a następnie wklej do niego poniższą treść:

<?php
require_once('wp-load.php');
$res = $wpdb->get_results("SELECT post_id, meta_value FROM $wpdb->postmeta WHERE meta_key = 'blogger_permalink'");
$wpdb->print_error();
foreach ($res as $row){
$slug = explode("/",$row->meta_value);
$slug = explode(".",$slug[3]);
$wpdb->query("UPDATE $wpdb->posts SET post_name ='" . $slug[0] . "' WHERE ID = $row->post_id");
$wpdb->print_error();
}
echo "GOTOWE";
?> 

Wgraj ten plik na serwer i uruchom go przechodząc pod adres www.twojastrona.pl/url.php

Po zakończonej operacji zobaczysz napis GOTOWE.

Przekierowania z ruchu mobilnego

Tak jak wspominałem na początku artykułu, Blogger lubi dodawać suffix ?m=1 do linków jeżeli ktoś przegląda stronę z urządzenia mobilnego. WordPress tego nie robi, więc osoba która odwiedzi stronę twoj_post.html?m=1 nie trafi do strony twoj_post.html tylko na stronę błędu 404 (nie znaleziono). Pełne przeniesienie bloga z Bloggera na WordPress wymaga, żeby to poprawić.

Jest na to prosty sposób. Przejdź do sekcji Wtyczki >> Dodaj nową i zainstaluj dodatek All In One Redirection

Po instalacji przejdź do sekcji ustawień pluginu i dodaj przekierowania tak jak na poniższym przykładzie:

Przekierowanie adresów URL z mobilnych Bloggera na WordPress

Przy niewielkiej ilości problematycznych linków, sprawa jest prosta i szybka. Jeżeli jednak masz ich wiele – czeka Cię trochę pracy lub możesz pokombinować z wyrażeniami regularnymi 😉

Przeniesienie bloga z Bloggera na WordPress – różne domeny?

Jeżeli Twój blog był pozycjonowany na innej domenie niż ta na której właśnie postawiłeś WordPressa, musisz ustawić przekierowanie z domeny blogspot.com.

WordPress na szczęście udostępnia narzędzie do takiego manewru, które po krótce opiszę:

 1. W panelu wtyczek zainstaluj plugin Blogger to WordPress Redirection
 2. Przejdź do zakładki Narzędzia >> Blogger to WordPress Redirection
 3. Możesz zobaczyć listę blogów z których zaimportowałeś zawartość, kliknij Get Code obok adresu bloga, który jest prawidłowy
 4. Przejdź do witryny Blogger.com i w zakładce Motyw kliknij Edytuj kod HTML a następnie wklej skopiowany wcześniej kod
 5. Zapisz szablon
 6. W kolejnym kroku cofnij się do zakładki z motywem i kliknij ikonkę koła zębatego pod mobilnym szablonem bloga, a następnie zaznacz, żeby na komórce był wyświetlany motyw w wersji na komputery (opcja 2)
 7. Gotowe!

Oprócz postów, możesz przekierować również strony, widgety i np. kanał postów. To nie wymaga wiele wiedzy i pracy, więc nie będę tego opisywał, a w razie pytań zapraszam do sekcji komentarzy 😉

Przekierowanie kanału postów z Bloggera na WordPress

Dzięki za poświęcony czas i mam nadzieję, że ten poradnik okazał się pomocny. Pamiętaj, że przeniesienie bloga z Bloggera na WordPress, mimo że zajmuje trochę czasu, jest naprawdę opłacalne 🙂

Mogą Cię też zainteresować:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments