Ostatnia aktualizacja wpisu:
Jeżeli zdarzyło Ci się zapomnieć hasła do konta Windows, możesz dostać się do niego przy odrobienie chęci i kilkunastu minutach wolnego czasu.
Jest kilka metod na to, żeby pozbyć się kodu dostępu do profilu. Dzisiaj pokazuję jedną z nich – moim zdaniem dość prostą. Polega ona na usunięciu hasła. Na pewno działa na Windows 7, Windows 8 i Windows 10. Niestety odzyskiwanie hasła Windows nie jest takie proste, więc nie poruszam tego tematu w poniższym artykule.
Co jest potrzebne do usunięcia hasła z profilu Windows?
Do wykonania poniższej procedury potrzebujesz pendrive usb z wgranym Linuxem w wersji rozruchowej. Brzmi strasznie, wiem, ale przygotowanie takiego „dysku” nie jest trudne. Opisuję to w bardzo krótkim poradniku na moim blogu: Jak wgrać Linuxa na USB? Ubuntu na pendrive.
Jak usunąć hasło z konta Windows?
Po uruchomieniu komputera widzisz okno logowania do konta. Zapomniałeś hasła i widzisz tylko pasek do wpisania hasła… co zrobić?
Uruchom ponownie komputer i podłącz do portu USB wcześniej przygotowanego pendrive z wgranym Linuxem. Jeżeli ustawienia w Twoim komputerze na to pozwolą, zobaczysz poniższe opcje do wyboru:
Jeżeli jednak zacznie uruchamiać się Windows, daj mi znać w komentarzu – wytłumaczę jak w BIOS’ie zmienić ustawienia, żeby dostać się do takiej opcji. W powyższym oknie wybierz Try Ubuntu without installing i kliknij Enter.
Po chwili oczekiwania zobaczysz ekran startowy Linuxa. Poczekaj, aż system z pingwinkiem w pełni się załaduje. W kolejnym kroku otwórz eksplorator plików.
Następnie wybierz other locations i przejdź do folderu:
C:WindowsSystem32
W okienku wyszukiwania (u góry, po prawej) znajdź plik Utilman.exe i zmień jego nazwę (prawy klawisz myszy -> Rename) na Utilman.exe.bak
W kolejnym kroku wyszukaj plik cmd.exe i zmień jego nazwę na Utilman.exe
Zamknij eksplorator plików i uruchom ponownie komputer. Kiedy komputer rozpocznie ponowny rozruch – wyjmij pendrive z Linuxem z portu USB.
Kiedy na ekranie pojawi się ekran logowania Windows, kliknij ikonkę ułatwień dostępu w lewym, dolnym rogu ekranu. Następnie powinieneś zobaczyć okno cmd.
W konsoli wpisz następujące polecenie:
net user Administrator /active:yes
i kliknij Enter.
Na ekranie powinien pojawić się tekst polecenie zostało wykonane pomyślnie.
Zamknij okno cmd.
Uruchom ponownie komputer (za pomocą ikonki w prawym, dolnym rogu ekranu).
Po wykonaniu powyższych czynności na ekranie logowania zobaczysz dodatkowe konto o nazwie Administrator. Zaloguj się na nie.
W kolejnych krokach możesz usunąć hasło ze swojego konta, wystarczy że klikniesz:
Start -> Panel sterowania -> Konta użytkowników -> Zarządzaj innym kontem -> Wybierz konto, z którego chcesz usunąć hasło -> Usuń hasło
Od teraz możesz się bez problemu zalogować na swoje stare konto.
Przywracanie nazw plików do stanu początkowego.
Przed logowaniem na koncie, należy wycofać zmiany nazw plików i wyłączyć konto Admina.
Na początek z konta Administratora, na którym jesteśmy zalogowani, zmieniamy nazwy plików w
C:WindowsSystem32
Najpierw szukamy Utilman.exe i zmieniamy jego nazwę na cmd.exe
Później szukamy Utilman.exe.bak i zmieniamy nazwę na Utilman.exe
Następnie, będąc na pulpicie systemu Windows, klikamy:
Start -> wyszukujemy CMD -> klikamy Prawym Klawiszem Myszy na CMD -> klikamy Uruchom jako administrator
W oknie cmd wpisujemy:
net user Administrator /active:no
i klikamy Enter.
Zamykamy cmd.
Uruchamiamy ponownie komputer.
Koniec 🙂
Dodaj komentarz