Menu Zamknij

Przenoszenie systemu Windows na dysk SSD. Kopiowanie HDD na SSD w 7 prostych krokach.

W jednym z moich poprzednich wpisów (tutaj) opisywałem jak przyspieszyć uruchamianie systemu Windows. Jedną z podstawowych rzeczy, które można zrobić to zakup szybkiego dysku SSD, który zastąpi dysk talerzowy. W chwili pisania tego artykułu dobre dyski SSD można zakupić już za ok. 200 zł (pojemność 120 GB, która w zupełności wystarczy na Windowsa i potrzebne aplikacje).

Zakładam, że zakup SSD masz już za sobą. Nowy dysk jest zamontowany i teraz.. właśnie, co dalej? Można by zainstalować Windowsa na nowo, ale wtedy wszystko co ważne mogłoby zostać utracone. Dlatego polecam zrobić to co ja zrobiłem – przenieść Windowsa na nowy dysk, czyli dokonać klonowania systemu.

Jak sklonować system Windows na SSD?

Będziemy potrzebować programu EaseUS Todo Backup
Program do użytku domowego jest w 100% darmowy
  1. Oczyszczamy system Windows ze zbędnych plików (CCleaner, Oczyszczanie dysku itp.)
  2. Instalujemy i uruchamiamy program EasyUS Todo Backup
  3. W głównym oknie programu wybieramy klonuj
  4. Następnie wybieramy dysk źródłowy, ten z którego chcemy sklonować system
  5. Klikamy dalej i w następnym oknie wybieramy dysk docelowy. Zanim będziemy kontynuować należy wybrać opcje zaawansowane (na dole po lewej) i zaznaczyć dwie opcje: optymalizuj dla SSD i klonowanie sektor po sektorze

    Jeżeli po wyborze klonowania sektor po sektorze wyskoczy nam błąd braku miejsca na dysku – nie ma czym się przejmować. Ten sposób kopiowania polega na wiernym odwzorowaniu obrazu dysku HDD na SSD – nawet z uwzględnieniem pustego miejsca. Ja tej opcji nie zaznaczyłem i wszystko przeszło pomyślnie.
  6. Na koniec widzimy jak będzie wyglądał nasz „nowy” dysk, kliknięcie Kontynuuj spowoduje rozpoczęcie procesu kopiowania. W zależności od ilości danych może to trochę potrwać. U mnie, przy 70 GB danych, zajęło to ok. 45 minut.
  7. Po zakończeniu możemy uruchomić ponownie komputer (w BIOSie należy zmienić dysk rozruchowy, ewentualnie należy odpiąć HDD od komputera jeżeli nie zamierzamy z niego korzystać)
Po zakończeniu operacji nasz system wygląda dokładnie tak jak wcześniej 🙂

Mogą Cię też zainteresować:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments