Menu Zamknij

Przyspieszanie uruchamiania systemu Windows

speed_upDługie uruchamianie systemu Windows to zmora niejednego użytkownika tego środowiska. Nie zliczę ile razy musiałem coś na szybko sprawdzić na komputerze, a OS (ang. Operating System – system operacyjny) wczytywał się wieki… nie ma problemu jeżeli nigdzie mi się nie spieszy i mogę sobie zrobić kawę w międzyczasie. Kłopot pojawia się w momencie, w którym każda sekunda ma znaczenie (bo wredny tramwajarz nie zaczeka tych dwóch minut…)

Co ma wpływ na czas uruchamiania systemu?

No właśnie. Zanim przejdziemy do głównej części tego wpisu, musimy zdać sobie sprawę jakie elementy wpływają negatywnie (bądź pozytywnie) na to ile czasu potrzebuje nasz komputer do uzyskania pełnej gotowości.

Czynniki możemy w zasadzie podzielić na dwa rodzaje – software’owe (oprogramowanie) oraz hardware’owe (sprzęt).

Hardware – czyli pokaż mi swój sprzęt…


Osoby mniej zorientowane w temacie, zapytane o to jaki mają komputer, stwierdzą pewnie, że „czarny” lub „ładny” 🙂 I nie ma w tym nic złego, bo nie wszyscy muszą się na wszystkim znać.
Aczkolwiek warto jest poświęcić chwilę czasu i zapoznać się z tym co ten ładny, czarny komputer ma w środku – w końcu nie tylko wygląd ma znaczenie, liczy się też wnętrze <3

Tylko jak do tego wnętrza dotrzeć?
Można oczywiście odkręcić kilka śrubek, po-odpinać kabelki, powyjmować kilka elementów i przeczytać co jest napisane na naklejkach. A co zrobić jak naklejek nie ma? Cóż, istnieją wróżki, a niektórzy podobno potrafią niektóre elementy rozpoznać z wyglądu – gratulacje.

Ja jednak proponuję  skorzystanie z najprostszego rozwiązania, czyli zapomnijmy na chwilę o rozkręcaniu i skręcaniu. Odpalmy PC-ta i pobierzmy (z internetu) darmowy program Speccy:
http://www.piriform.com/speccy/

Instalacja wydaje mi się dość prosta, więc nie będę jej opisywał, aczkolwiek w razie problemów zapraszam do sekcji komentarzy pod wpisem.

Program po uruchomieniu podaje nam wszystkie podstawowe informacje:
W lewym panelu możemy wybierać opcje, żeby zobaczyć bardziej szczegółowy opis każdego z komponentów.

Warto zwrócić szczególną uwagę na ilość pamięci RAM:
Oraz dysk twardy:

Przyspieszenie działania systemu możemy uzyskać między innymi przez zwiększenie ilości pamięci RAM oraz wymianę dysku ze „starego” typu HDD (dysk talerzowy) na SSD (szybki dysk bez talerzy, zasada działania jak pendrive). Jak później przenieść wszystkie dane z dysku HDD na SSD opisuję tutaj.
Aczkolwiek dokładny opis tych zmian to materiał na zupełnie osobny artykuł.

Co jeszcze jest dość ważne to CPU (procesor) i jego temperatura:
Im „cieplejszy” procesor tym wolniejsze jego działanie. Tzn. w ekstremalnych warunkach, jeżeli procesor się przegrzewa, znacząco spowolni swoje działanie. Temperatury w idle (czyli stanie bezczynności, kiedy nie robimy zbyt wiele w komputerze) najlepiej żeby oscylowały w granicach 30-40 stopni, im mniej tym lepiej. Idealna sytuacja to np. 25 stopni. 
Kiedy z kolei mamy uruchomione wiele aplikacji, długo gramy lub robimy inne rzeczy które obciążają naszego „procka”, jego temperatura nie powinna być (zazwyczaj) wyższa niż 70 stopni.

Dlatego ważne jest, żeby czasami wymienić pastę termo-przewodzącą między radiatorem, a procesorem (temat dla średnio-zaawansowanych) lub po prostu otworzyć obudowę i delikatnie przedmuchać sprężonym powietrzem, żeby pozbyć się kurzu z wentylatorów (wiatraków), i ogólnie z obudowy (każdy może to zrobić).

Software – czyli programy, aplikacje i inne rewelacje 😉


Tutaj sprawa jest prostsza. Czyszczenie systemu ze „śmieci” jest względnie proste, a wykonanie tych operacji nie zajmie wiele czasu (nie licząc defragmentacji, którą za chwilę opiszę).

Czego będziemy potrzebować?
Przede wszystkim pobieramy CCleaner:
http://www.piriform.com/ccleaner/
Po drugie robimy sobie ulubioną kawę, herbatę lub otwieramy zimne piwko 😉

Zabieramy się do pracy:

1. Narzędzia systemowe – oczyszczanie dysku i odinstalowanie zbędnych programów


Zaczynamy od tego co Bill Gates dał nam w pakiecie.
Po pierwsze primo oczyszczanie dysku, klikamy prawym przyciskiem myszki na dysk C: i wybieramy „właściwości”
Następnie klikamy oczyszczanie dysku:
OK i Usuń pliki:

Następnie przechodzimy do panelu sterownia, najprościej jest to zrobić  klikając na klawiaturze:

 + R 
Otworzy nam się polecenie Uruchom w którym wpisujemy „control”
i klikamy OK
W nowym oknie szukamy Programy i funkcje 

po otwarciu tej funkcji będziemy mogli odinstalować programy, z których już nie korzystamy lub są zwykłymi „śmieciami” (czyli np. toolbary itp.)

2. Autostart


Po zainstalowaniu CCleanera odpalamy program i przechodzimy na zakładką Narzędzia -> Autostart

Wyświetlą nam się tutaj aplikacje, które uruchamiają się wraz z naszym systemem. W tym okienku po prawej stronie mamy trzy przyciski „Aktywuj” „Wyłącz” i „Usuń wpis

Jeżeli widzicie aplikację, która niekoniecznie musi się uruchamiać wraz z Windowsem proponuję kliknąć „Wyłącz” i dezaktywować jej auto-run. Jeżeli po czasie okaże się, że wolelibyśmy jednak, żeby ta apka startowała razem z systemem możemy kliknąć „Aktywuj” 

Z kolei kliknięcie „Usuń wpis” na stałe usunie wpis z autouruchamiania i trzeba będzie już bezpośrednio w tej aplikacji zmieniać ustawienia automatycznego rozruchu.

W razie wątpliwości jakie apki możecie wyłączyć, podsyłajcie mi info w komentarzach – pomogę Wam wybrać 🙂

3. Oczyszczanie danych tymczasowych


Przechodzimy na zakładkę Cleaner
Zaznaczamy co chcielibyśmy usunąć (uwaga na przeglądarki internetowe – żeby Was nie wylogowało z różnych stron), w przeglądarce proponuję ustawić:
Z kolei w Windowsie:
W tym wypadku wszystko zależy od tego co chcemy zachować, a co usunąć.
Po zakończeniu procesu decyzyjnego można kliknąć Analizuj, żeby sprawdzić co zostanie usunięte, lub Uruchom Cleaner, żeby wyczyścić niepotrzebne dane.

4. Czyszczenie rejestru systemu

Przechodzimy na zakładkę Rejestr
Zaznaczamy wszystko:
Klikamy Skanuj by znaleźć problemy, a następnie:

Później proponuję wybrać „TAK” (przy pytaniu czy utworzyć kopię) i

Czekamy i v’oila, problemy naprawione 🙂

5. Defragmentacja dysku

Zapisywanie danych na dysku twardym nie odbywa się tak jak odkładanie książek na półce – tzn. jedna obok drugiej. Dane na dysku zapisują się zazwyczaj w różnych miejscach i przez to są „pofragmentowane”

Warto je zatem poukładać, więc jeszcze raz otwieramy właściwości dysku C:
(PPM [prawy przycisk myszy] -> Właściwości)

Klikamy zakładkę Narzędzia i opcję Optymalizuj
Możemy przeanalizować partycję na potrzebę defragmentacji (czyli sprawdzamy czy trzeba) lub od razu kliknąć Optymalizuj  
Po kliknięciu optymalizuj dysk zacznie się defragmentować, czas działania tej opcji zależy od stopnia pofragmentowania danych. Generalnie może potrwać nawet kilka godzin, więc możemy spokojnie zająć się czymś innym i poczekać.

Defragmentacja potrafi znacząco przyspieszyć czas wczytywania danych oraz systemu Windows.

6. Antywirus i aktualizacje systemu Windows

Temat antywirusa systemowego oraz aktualizacji systemu poruszę w osobnym wpisie, ale upewnijmy się że mamy aktualnego Windowsa oraz dobrego antywirusa 🙂

Mogą Cię też zainteresować:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments